ВО "Свобода"

ENG

13 листопада 2017
На Закарпатті націоналісти відзначили річницю створення організації "Карпатська Січ"
На Закарпатті націоналісти відзначили річницю створення організації "Карпатська Січ"

11-12 листопада 2017 року на Закарпатті відбулися заходи до дня створення Організації народної оборони "Карпатська Січ" ‒ парамілітарної організації на Закарпатті в 1938‒1939 рр., заснованої націоналістами "Української національної оборони".

У суботу, 11 листопада, в УжНУ відбувся науковий круглий стіл "Угорська окупація українських земель у 1939-1944 роках та Карпатська Січ". Наукова зустріч була присвячена до 79-ї річниці створення організації "Карпатська Січ" та надання автономії Карпатській Україні в складі І Чехословацької республіки у 1938 році. Ініціаторами проведення круглого столу були науковці Ужгородського національного університету, представники Науково-дослідного інституту українознавства МОН України та історичного клубу "Карпатська Україна".

Із вітальним словом виступив директор Науково-дослідного інституту українознавства МОН України Богдан Галайко, який подякував присутнім за підтримку й ініціативу у відзначенні важливих історичних подій: "Сподіваюся, що українське питання на Закарпатті буде набирати щораз більше обертів. Водночас його підтримуватиме влада, аби ми відновили нашу національну пам'ять і змогли відверто дивитися у вічі одне одному, а головне ‒ знайти відповіді на ті питання, які турбують нас не одне десятиліття".

"Феномен Карпатської України, який мав місце в нашій історії по праву вважається надзвичайно важливим етапом українського державотворення. Дуже добре, що нині зібралися науковці, громадські діячі, молодь та представники інших освітніх закладів, зокрема ректор Карпатського університету ім. А. Волошина. Періоди Закарпатської історії, української історії досить неоднозначно трактуються, тим паче тепер, коли Україна перебуває в стані гібридної війни. Саме тому я переконана, що нині історики відіграють важливу роль, адже на основі фактів, документів і реалій повинні розставляти правильні акценти щодо історії нашого регіону", ‒ зазначила, своєю чергою, проректор УжНУ Мирослава Лендьел.

У ході зустрічі науковці торкнулися питання історико-правових аспектів угорської окупації та анексії Закарпаття 1938-1944 років, боротьби "Карпатської Січі" в рамках українсько-угорського конфлікту 1939 року та репресій щодо українського населення на території Закарпаття та УССР у 1939-1944 роках. Також під час роботи круглого столу звернули увагу на питання вшанування пам'яті полеглих захисників Карпатської України у 1939 році.

Також у рамках круглого столу директор видавництва "Ґражда" Іван Ребрик презентував історичний клуб "Карпатська Україна" і розповів про перспективи його діяльності.

По завершенню наукової конференції відбулося нагородження бойовими відзнаками бійців ОДЧ "Карпатська Січ", учасників російсько-української війни та науковців. Із вітальним словом виступив кандидат історичних наук Олександр Пагіря та заступник командира ОДЧ "Карпатська Січ", керівник ВГО "Сокіл" Юрій Черкашин. Також відбувся святковий концерт за участі лідера гурту "Широкий Лан" Святослава Бойка.

Під час маршу "Слави Карпатської Січі" на честь утворення організації народної самооборони націоналісти провели пікет Генерального консульства Угорщини в Ужгороді. На плакатах, які тримали учасники ходу, були написи українською та угорською мовами: "Ти можеш говорити своєю мовою, ти можеш молитися своєю мовою ‒ ніхто цього тобі не забороняє", "Тільки знаючи державну мову, ти маєш шанс на успішну кар'єру в Україні!".

Учасники маршу також проголошували гасла: "Закарпаття ‒ українська земля!", "Будапешт ‒ покайся!", маючи на увазі масові розстріли карпатських січовиків угорськими військами у ході окупації Карпатської України у березні 1939 року.

12 листопада відбулися вшанування берегівців, що загинули під час російсько-української війни, захищаючи територіальну цілісність України, та пікетування угорського консульства в місті Берегове. Колона націоналістів із прапорами ОДЧ "Карпатська Січ", "Легіону Свободи", "Сокола" промаршувала головною площею Берегового, аби біля Стіни Небесної сотні провести урочистий мітинг.

На мітингу виступили голова ОДЧ "Карпатська Січ" Олег Куцин. Окрім того, слово мав заступник голови "Легіону Свободи" Василь Вовкунович, який провів короткий історичний екскурс. Боєць розповів, чому Берегове, попри стереотипи, напряму причетне до подій Карпатської України. Він наголосив, що саме в цьому місті в 1920-х роках утворився осередок ідейних українців, яких прийняла Чехословацька Республіка. Здебільшого це були викладачі місцевої української гімназії ‒ такі, як Василь Пачовський, Володимир Палятинський тощо. Саме в Береговому, в українській гімназії, 1921 року було створено перший осередок українського "Пласту" на Закарпатті. Згодом і пластуни, і вихованці гімназії брали участь у буремних подіях 1938-1939 року, пов'язаних із Карпатською Україною.

Після мітингу в центрі колонна вирушила до консульства Угорщини, де було оголошено низку претензій до сусідньої держави. Зокрема, націоналісти дали оцінку обуренню угорців новим "освітнім" законом та начебто підтримки Угорщиною сепаратизму на Закарпатті.

Після акції біля консульства колона рушила вулицею Хмельницького до будівлі міської ради. Там націоналісти демонтували прапор Угорщини, що всупереч українському законодавству був розташований на фасаді державної установи, й передала його місцевим правоохоронним органам.

Після цього учасники акції вирушили на міський цвинтар, аби покласти квіти та віддати шану землякам, загиблим на війні з Росією.

На завершення заходів українські добровольці з усієї України відвідали меморіал карпатським січовикам на Верецькому перевалі, віддавши шану загиблим героям сальвою.

Прес-служба Закарпатської обласної організації ВО "Свобода"